7 znaków świadczących o tym, że dorastałaś w toksycznej rodzinie


.

Napady gniewu, stany lękowe, ukrywanie emocji, niska samoocena – niestety, niektórzy rodzice przekazują swoim dzieciom wiele negatywnych cech. Ich egoizm i obojętność mogą odbić się nie tylko na dzieciństwie, ale i dorosłym życiu. Wiele osób nieświadomie zmaga się z problemami, których źródło leży właśnie w toksycznym otoczeniu, w którym się wychowały.

.


.

1. Boisz się manipulacji


.

W toksycznych rodzinach manipulacja jest częstym sposobem na kontrolowanie drugiej osoby. Podchodzi ona pod psychiczne znęcanie się, a jej skutki odczuwamy przez resztę życia. Ofiary manipulacji mają duże trudności z zaufaniem innym, przez co nawiązywanie relacji potrafi być dla nich ogromnym wyzwaniem.

2. Nie potrafisz radzić sobie z porażkami


.

Dzieci wychowane przez toksycznych rodziców często czują się poniżane i niedoceniane. Ich rodzice mogą też mieć wobec nich nierealne oczekiwania i obwiniać dzieci gdy nie zostaną one spełnione. W efekcie, nawet po dorośnięciu zmagamy się z poczuciem, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy aby spełnić oczekiwania innych. Nawet najmniejszy błąd może prowadzić do ataku paniki czy gniewu.

3. Masz niską samoocenę


.

Zadaniem rodzica jest zapewnienie swojemu dziecku odpowiedniego wsparcia mentalnego. Jego brak prowadzi do zaburzenia własnej samooceny i skrzywionego obrazu rzeczywistości. Taki stan może na dłuższą metę doprowadzić nawet do depresji..